Víno na BBQ

Víno na BBQ 

Zapomeňte na pivo, grilování vyžaduje dobré víno. Ale jaké je to nejlepší víno, aby se stal váš grilovací večer výjimečný? To záleží na tom, co se vaří na grilu, jestli je maso na grilu na přírodno nebo jestli se celé hodiny marinovalo, a jaké omáčky jsou na stole. 
 
Základ je jednoduchý: bílé víno s rybou, bílým masem a drůbežím, červené víno s červeným masem, zvěřinou a vepřovým masem. Níže je šikovný přehled toho, které víno se ke kterým BBQ pokrmům hodí nejlépe a nakonec pár tipů, jak si grilování ještě zpříjemnit. 

 shutterstock_1104303080_1

Víno k hovězímu masu 

Když dáte na gril červené maso, nemůžete si pomoct a vychutnat si lahodnou kombinaci s chutným a silným červeným vínem. Je důležité vybrat víno, které má pěknou svěžest a zároveň silné třísloviny, aby se víno proti masu neztratilo. Klíčovým slovem je zde vyváženost a existuje řada vín, která jsou dokonale vyvážena s grilovaným hovězím masem. 
 
Oblíbené je víno vyrobené z Cabernetu Sauvignon, vína známého pro své plné tělo a intenzivní chuť. Přítomnost černého rybízu, kassis a koření z něj dělá vynikající volbu pro doplnění bohatého a šťavnatého hovězího masa. 
 
Kromě toho je dobrou volbou Pinot Noir. Toto víno je lehčí než Cabernet Sauvignon, ale přesto má dostatek síly a komplexnosti, aby doplnilo hovězí maso. Vůně červených bobulí, třešní a zemité tóny dodávají chuťovému zážitku lahodný rozměr. 

 

Malbec je vynikající s kusem hovězího steaku.Víno původně pochází z Francie, ale nyní je spojeno především s Argentinou. Víno má sytě fialovou barvu a výraznou chuť černých třešní, švestek a čokolády.  
 
A konečně, vína vyrobená z Tempranilla jsou vynikající s BBQ hovězími pokrmy. Tempranillo je odrůda vinné révy pěstovaná převážně ve Španělsku. Toto víno má střední tělo s ovocnými vůněmi, jako jsou třešně a švestky, spolu s kořenitými tóny a nádechem vanilky. 

 

Víno k vepřovému masu 

Grilovaná žebra  
 
Grilovaná žebra jsou tak lahodná, že si budete olizovat prsty. Toto lahodně tučné maso lze skvěle kombinovat s různými víny, včetně silných růžových, jemných červených vín a dokonce i lahví jemných bublinek. 
 
Pokud hledáte osvěžující a sváteční víno, Cava je vynikající volbou. Tento španělský sekt nabízí bublinky plné radosti, se suchou a vytříbenou chutí. Svěžest a živost Cavy se hodí k chutným žebírkám a dalším pokrmům z vepřového masa. Další dobrou možností je růžové z Provence. Toto lehké a elegantní víno má často aroma červeného ovoce, jako jsou jahody a maliny, s osvěžující kyselinkou. Ovocné a květinové tóny rosé se dobře doplňují se šťavnatým a pikantním charakterem žebírek. 
 
Pokud raději pijete červené víno, zajímavou volbou je vychlazené Beaujolais. Vína Beaujolais, vyrobená z hroznů Gamay, mají často lehké třísloviny a ovocnou příchuť červených bobulí a třešní. Mírným zchlazením vína ještě lépe vynikne ovocnost a příjemně doplní chuť vepřových pokrmů. 
 
Pro milovníky silnějšího červeného vína doporučujeme Primitivo. Toto italské víno je známé svým plným tělem, bohatou chutí zralého ovoce, jako jsou ostružiny a švestky, a nádechem kořenitosti. Může tvořit pěknou kombinaci s intenzivní chutí žebírek. 

 

Trhané vepřové 

Jste gurmán, který osm hodin peče vepřovou plec? Pak si toto kulinářské mistrovské dílo a vaše trpělivost nezaslouží nic menšího než krásné víno. Víno, které si poradí s výraznou chutí omáčky a jehož třísloviny připraví vaše chuťové buňky na další chutné sousto.  
 
Vynikající volbou pro trhané vepřové maso je Barolo. Toto italské víno je známé jako král vín. Barolo se vyrábí z hroznů Nebbiolo a má sytě rubínově červenou barvu, plné tělo a silné taniny. Komplexní vůně sušených květin, červených bobulí a koření krásně ladí s intenzivní chutí pomalu pečeného vepřového masa.  
 
Další víno, které se hodí k trhanému vepřovému, je Chianti. Toto červené víno z oblasti Toskánska v Itálii se vyrábí z hroznů Sangiovese a má střední tělo a živou kyselinku. Chianti má často aroma třešní, jahod a bylinek, které příjemně doplňují šťavnatou a kořenitou chuť masa. 

 grill

Víno s hamburgery, klobásami a slaninou z grilu 

U hamburgerů, klobás a slaniny z grilu je důležité vybrat si nekomplikované víno, které se hodí k různým chutím. Těžká vína a vína s velkým množstvím kyselin je lepší vynechat. Naštěstí existuje kamarád každého, který se k těmto pokrmům hodí: rosé z Francie. K masitému pokrmu od řezníka nebo ze supermarketu se navíc může hodit i lehce vychlazený Pinot Noir. 
 
Rosé je vynikající volbou pro kombinaci s hamburgery, klobásami a slaninou z grilu. Toto lehké a osvěžující víno nabízí ovocnou a květinovou chuť s tóny červených bobulí a citrusů. Svěžest a jemná kořenitost rosé tvoří příjemnou rovnováhu s grilovanou chutí masa. 
 
Mírně vychlazený pinot noir je dalším doporučením, které se k těmto pokrmům hodí. Pinot noir je známý pro svou eleganci a všestrannost. Toto víno má chuť červených bobulí, třešní a zemitých tónů. Lehká, rafinovaná struktura pinot noir zajišťuje, že doplňuje chutě hamburgerů, klobás a slaniny, aniž by je přehlušila. 
 
Malbec je víno, které se také hodí k těmto grilovaným masitým pokrmům. Malbec je známý svými tmavými ovocnými příchutěmi, jako jsou ostružiny a švestky, a také jemnými tříslovinami. Nabízí šťavnatou a plnou chuť, která se dobře hodí k pikantnímu charakteru hamburgerů, klobás a slaniny. 

Víno s kuřetem 
 
Kuře, nejuniverzálnější kus masa, lze dokonale spárovat s řadou vín. Záleží však na způsobu přípravy, které víno se hodí nejvíce, zda kuře dáte na gril, nebo jej připravíte jinak. Lahodné kombinace si mohou vychutnat milovníci červeného i bílého vína. Bez ohledu na výběr vína je důležité zajistit, aby bylo správně vychlazené. 

 
Pokud kuře připravíte jednoduchým a přirozeným způsobem, bez přílišného množství bylinek nebo marinád, můžete zvolit víno, které doplní přírodní charakter kuřete. Skvlou volbou je Sauvignon blanc. Toto bílé víno je známé pro svou svěží a živou chuť s vůní citrusů, zeleného jablka a trávy. Poskytuje osvěžující a křupavý zážitek, který se hodí k lehké chuti kuřete. 
 
Pro grilovaná kuřecí jídla je Verdejo vynikající volbou. Toto španělské bílé víno má střední tělo a chuť zralých citrusových plodů, broskví a bylinek. Vytříbená kyselost a plná textura Verdeja krásně doplňují grilované chutě kuřete. 
 
Pokud dáváte přednost červenému vínu, je dobrou volbou Pinot noir. Toto světlejší červené víno má často aroma červených bobulí, třešní a zemitých tónů. Má rafinovanou strukturu, která nepřebije jemné chutě kuřete. Ujistěte se, že je Pinot Noir mírně vychlazený, aby vyzvedl svěžest a ovocné tóny. 

 

Kořeněné a marinované kuře 
 
Při dochucování a marinování kuřete na grilování existuje ještě více možností vína, které se dobře hodí k chuti a vůni. Kromě výše zmíněného Sauvignon Blanc, Verdejo a Pinot Noir mohou být příjemným doplňkem následující vína: 
 
Chardonnay je vynikající volbou pro pikantní a marinovaná kuřecí jídla. Toto bílé víno nabízí plné tělo a chuť zralého tropického ovoce, jako je ananas a mango, s nádechem vanilky a másla. Bohatá textura a krémové tóny chardonnay doplňují pikantnost kuřete. 
 
Další možností je Viognier, bílé víno s výrazným a aromatickým charakterem. Viognier má často intenzivní aroma broskví, meruněk, květin a koření. Lahodné chutě viognier se krásně snoubí se složitostí kořeněných a marinovaných kuřecích pokrmů. 

 

Víno s rybami 
 
Od pstruha po tuňáka a od lososa po krevety, existuje nespočet možností, jak připravit ryby na grilu. Ať už potřené olejem nebo jako balíček se zeleninou a bylinkami v alobalu, ryba na grilu má vždy úspěch. A k dokonalosti party nesmí chybět správné víno. S tolika druhy ryb je možné nespočet kombinací vín. Obecně platí pravidlo, že čím tučnější a výraznější ryba, tím by mělo být víno plnější. 
 
Pro bílé ryby a korýše jsou vynikající volbou Sauvignon Blanc a Verdejo. Sauvignon blanc nabízí svěží kyselost a živé aroma citrusů a tropického ovoce, které se krásně snoubí s jemnou chutí ryb a měkkýšů. Verdejo nabízí příchutě zralého ovoce a koření, což z něj dělá příjemný doplněk k mořským plodům. 
 

Tuňák 
 
K tuňákovi si můžete vybrat růžové víno, které je osvěžující i ovocné. Ovocné tóny rosé dobře ladí s pevnou a masitou texturou tuňáka. Bílé z Burgundska je navíc výbornou volbou. Burgundská vína mají často dobrou rovnováhu mezi ovocnými vůněmi, jako jsou jablka a hrušky. 
 

Losos 
 
Existuje několik možností pro lososa. Chardonnay vyzrálé na dřevě nabízí krémovou texturu a chuť zralého ovoce a vanilky, které se dokonale snoubí s olejnatostí a bohatou chutí lososa. Příjemným parťákem může být navíc i lehce vychlazený Pinot Noir. Jemné aroma červených bobulí a zemité tóny Pinot Noir jemně doplňují lososa. 

 

Víno s grilovanou zeleninou 
 
Zelenina z grilu má často lehce kouřovou chuť a může být lehce karamelizovaná. Svěžest a mírná kořenitost Veltlínského zeleného doplní chutě grilované zeleniny. Skvěle se hodí k zelenině, jako je kukuřice, cuketa, paprika a chřest. Suché rosé může být také všestrannou volbou s grilovanou zeleninou. Může se hodit k lehčí zelenině i k zelenině s intenzivnější chutí. Vyberte si například Provence rosé nebo rosé na bázi Grenache. Pokud máte zeleninu s výraznější chutí, jako je grilovaná cuketa plněná bylinkami nebo zelenina s pikantními marinádami, můžete zvážit použití jemných červených vín s kořenitými tóny. Vzpomeňte si na Grenache, Syrah nebo Zinfandel. 

 Naše tipy na dokonalé grilování 
 
Na závěr obecná rada, jak si to příjemné grilování užívat dlouho. 
 

Víno nepodávejte příliš teplé 
 
V tom případě může dominovat chuť alkoholu a to je škoda! Dejte tedy bílé a růžové víno včas do lednice a na stůl postavte misku s ledovou vodou. Láhev červeného vína tam můžete na chvíli ponořit. Protože červená vína lze podávat i mírně vychlazená, mezi 16 a 18 stupni. 
 

Podávejte vína s nepříliš vysokým procentem alkoholu.  
 
Pokud se vám nelíbí, že vaši hosté po pár skleničkách tančí na stole. Chtěli byste raději, aby všichni zůstali oběma nohama na zemi a přesto si mohli vychutnat drink, když je slunce na obloze? Pak zvolte víno s obsahem alkoholu pod 13,5 procenta.