Argentinské víno

argent

Argentinská vína

Argentina je s více než 200 tis. hektary vinic zdaleka největším výrobcem vína v Jižní Americe a pátým na světě, po Francii, Itálii, ŠpanělskuUSA. Je to také země, stejně jako Chile, která se v poslední době zaměřuje na kvalitu vína.

Vinařství bylo v Argentině zavedeno španělskými misionáři v 16. století. Pěstovali odrůdu Criolla Grande, což byly hrozny velmi průměrné kvality, které byly spojeny zejména s oblastmi Chile, Mexika a Kalifornie. Velký průlom nastal na konci 19. století, kdy mnozí osadníci, kteří přišli do Argentiny z Itálie a Baskicka, s sebou do své nové vlasti přinesli velké množství různých odrůd vína.

Politický a ekonomický neklid v Argentině ve 20. století způsobil, že pěstování vína bylo téměř zcela zaměřeno na objem než na kvalitu. Nicméně klesající spotřeba v zemi donutila výrobce zaměřit se na export, a to společně s velkými zahraničními investicemi a znalostmi, vedlo k revoluci ve výrobě vína, jejímž následkem se výrazně zlepšila kvalita. Argentina má vynikající potenciál pro skvělá vína. Vinice se nacházejí převážně v západní části země, na úpatí And. Podnebí je pro vinařství ideální: suché a slunečné, což zásadně eliminuje nebezpečí onemocnění vinné révy. Voda z tajícího ledu v Andách vytváří přirozené zavlažování, a to v kombinaci s relativně úrodnou půdou zaručuje bohatou sklizeň.

#rozdeleni-popisku#

Vinařské oblasti

Důležitá pro výrobu jakostních vín je skutečnost, že mnoho vinic je položeno ve vysoké nadmořské výšce až 1000 metrů nad mořem. Díky této poloze nejsou vinice vystaveny extrémně vysokým denním teplotám, zatímco noci jsou chladné. To se příznivě projevuje na vývoji aroma a kyselosti. V některých oblastech však dochází pravidelně ke krupobití, a proto jsou některé vinice chráněny speciálními sítěmi. Nejdůležitější vinařskou oblastí Argentiny je Mendoza, která je odpovědná za výrobu největšího množství vína v zemi. Luján de Cuyo se nachází v okrese Mendoza a je lídrem v kvalitě. Další důležité vinařské oblasti, které leží na sever od Mendozy jsou San Juan (druhá největší), La Rioja (nejstarší) a Salta (nejvyšší). V poslední době se začalo vyrábět víno také v oblasti Patagonie, která se nachází na jihu země. Vzhledem k chladnějším klimatickým podmínkám je zde oblíbená odrůda Pinot Noir.

Národní odrůda Malbec

Argentina, coby neevropská země, pěstuje překvapivě velké množství různých odrůd, zejména porovnáme-li ji se sousedním Chile. Nejvíce pěstované jsou odrůdy pro červené víno a nejcharakterističtější z nich je Malbec. I když je francouzského původu, může být považován za argentinskou "národní" odrůdu. Tato odrůda produkuje víno s charakterem, který překvapivě dobře zraje, má květinové tóny a chuť tmavého ovoce. Další odrůda, která se zde hojně pěstuje a je původem z Piemontu je Bonarda. Dále zde také nalezneme španělské Tempranillo a samozřejmě Cabernet, Merlot, Syrah a trochu Pinot Noir. Z odrůd pro bílá vína jmenujme především aromatické Torrontes, které by Vám mohlo připomínat (suchý) Muškát, dále Chardonnay, Sauvignon, Sémillon a Viognier.

2 položek celkem

Cena

16141674
116141674

Značky

Položek k zobrazení: 2
Finca Santa Bella Chardonnay Reserva
2 634 Kč –38 %
1 614 Kč / kartón
2748K
Finca Santa Bella Reserva Malbec
2 574 Kč –34 %
1 674 Kč / kartón
2555K