Kde se rodí nejlepší vína světa

Vsadím se s Vámi o láhev dobrého Bordeaux, že první top trojku nejlepších vinařských oblastí světa vysypete z rukávu, aniž byste museli otevřít knihu, nebo se podívali na internet. Ale to by bylo moc snadné. A proto dnes navštívíme i méně známé země, kde se vyrábí stejně kvalitní víno, jako v tradičních oblastech. Pohodlně se usaďte a nalijte si sklenku něčeho dobrého, naše cesta právě začíná.

 

Velká desítka

Počet zemí, ve kterých se vyrábí víno, každým rokem narůstá, rozšiřuje se i počet vinařských oblastí a víno se dostává i do končin, pro pěstování vinné révy dříve nepředstavitelných. Tušili jste například, že vinice jsou už i v poušti Gobi? Pro milovníky vína je to jistě dobrá zpráva, představa že se Vám podaří ochutnat víno z exotické země je jistě lákavá. Faktem ovšem je, že 80 % na světě vyrobeného vína, pochází z pouhých deseti zemí. Pojďme se podívat na 10 nejlepších vinařských oblastí světa.

 

Top 3

Bez debaty největšími producenty vína na světě jsou Francie, Itálie a Španělsko, které vyprodukují celou polovinu všech vín na světě. Pro Vaši představu, jen v těchto třech zemích se vyprodukuje množství vína, které by naplnilo 5127 olympijských plaveckých bazénů. A to už je hodně vína

 

fra

1. Francie
Sladká Francie, země vínu zaslíbená a jednoznačně královna mezi zeměmi vyrábějícími víno.

Nejobvyklejší odrůdy: Merlot, Grenache

 

ita

2. Itálie
Věčně druhá za Francií, titulu královny se asi nikdy nedočká, ale i korunní princezna nezní špatně.

Nejoblíbenější odrůdy: Sangiovese, Trebbiano

 

spain

3. Španělsko
Španělsko vyniká největší plochou vinic na světě. Čím ovšem nevyniká jsou výnosy z těchto vinic, a tak to stačí „jenom“ na třetí místo.

Nejoblíbenější odrůdy: Tempranillo, Airén

 

usa_1

4. Spojené státy
Těsně pod stupni vítězů zůstaly Spojené státy Americké. Drtivá většina vína z USA se rodí ve slunné Kalifornii, která je zároveň domovem největšího výrobce vín na světě, společnosti Gallo se sídlem v Modestě.

Nejobvyklejší odrůdy: Cabernet Sauvignon, Chardonnay

 

arg

5. Argentina
Premiant mezi země produkujícími víno, alespoň co se růstu produkce týká. Většina argentinského vína je určena na export.

Nejobvyklejší odrůdy: Malbec, Chardonnay

 

nz_1

6. Austrálie
Vzhledem ke své poloze se Austrálie orientuje zejména na asijský trh, zejména pak na Hongkong.

Nejobvyklejší odrůdy: Shiraz, Chardonnay

 

ger

7. Německo
Tradiční evropský producent, proslulý zejména svými aromatickými bílými víny. Německá vína jsou vyvážena zejména do Velké Británie a USA.

Nejobvyklejší odrůdy: Ryzlink, Müller – Thurgau

 

jar

8. Jižní Afrika
Jihoafrická republika je proslulá zejména svým jedinečným Chenin Blanc. Mimoto patří k největším světovým producentům brandy.

Ne

jobvyklejší odrůdy: Chenin Blanc, Colombard 
 

chil

9. Chile
Hvězdou chilské produkce vína je odrůda červeného vína Carmenere, známá též jako „ztracené“ Bordeaux. Ke smůle chilských vinařů dávají milovníci vína přednost tradičnějším odrůdám.

Nejobvyklejší odrůdy: Cabernet, Chardonnay

 

por

10. Portugalsko
Portské víno se sice nejmenuje podle Portugalska, jak se často traduje, ale jinak je doma právě v téhle zemi, v údolí řeky Douro. Právě přístav v ústí této řeky dal portskému vínu jméno.

Nejobvyklejší odrůdy: Touriga Francesa, Alvarinho

 

Představili jsme si desítku nejvýznamnějších světových producentů vína. Vyzkoušet chutě a vůně vín z každého z nich bude určitě úkol náročný, ale určitě příjemný.  Až s ním budete hotovi, dejte nám vědět, které bylo pro Vás tím nejlepším.