Piemont

1 položek celkem

Cena

11341135
111341135
Forzati Barbera d'Asti
Zlato
1 614 Kč –30 %
1 134 Kč / kartón
2640K

Piemonte

Piemont lze přeložit jako "na úpatí hor". Díky své poloze a množství udělených DOC(G) je tato oblast považována za jednu z nejlepších vinařských oblastí v Itálii. Piemont je známý především pro červená vína vyráběná z hroznů Nebbiolo, z nichž nejznámější jsou vína Barolo a Barbaresco. Oblast Piemonte na severozápadě Itálie je díky své proslulé kulinářské tradici jakýmsi protikladem pro „pizzovou kulturu“ na jihu Itálie. V Piemonte se podává kukuřičná kaše Polenta na mnoho způsobů a čerstvá pasta jsou základem kuchyně v Piemonte. Z Piemonte také pocházející chutné lanýže, nekonečná variace sýrů, ořechy, delikátní hovězí maso a zvěřina upravená na desítky variací. A samozřejmě ke gurmánskému zážitku si místní dopřávají patřičné množství kvalitního vína. Nejrozšířenější jsou mohutná červená vína Barolo a Barberesco, ale také Dolcetto. Z bílých vín místní nejčastěji popíjejí Gavi a Roero.

Piemonte znamená v překladu „ chodidlo hory“, přičemž z celkových 71 tis. ha vinic v Piemonte se rozkládá v údolí Alp a Apenin. Nejdůležitějšími vinařskými regiony v oblasti Piemonte jsou Asti, Carema, Canavese, Caluso a dále horská oblast se stejnojmenným městem Vercelli a také podhorská oblast Novara. Ročně se vyprodukuje v celém regionu Piemonte kolem 5 tis. hektolitrů vína. Piemonte je také domovem vermutu. Tento oblíbený nápoj je tzv. dolihované víno, do kterého se následně přidává pelyněk pravý a další byliny.  Pro výrobu vermutu se používá například odrůda Trebbiano. Vermut se podává  jako aperetiv s citronem anebo jako přísada do koktejlů.

Přes 80 % produkce v Piemonte jsou vína červená, nejčastěji pěstovanou odrůdou je pak Barbera (50 % všech vinic), častou odrůdou tmavých hroznů je také Nebbiolo, Bonarda, Cortese, Dolcetto, Freisa a Grignolino.  Spojením odrůdy Muškátu bílého, odrůdy Brachetto a Freiso vzniká velmi chutné místní šumivé víno. Slávu vinařský region Piemonte získal především díky sedmi DOCG vínům, z toho tři jsou šumivá vína, a sice Asti Spumante, Brachetto d´Acqui a Moscato d´Asti a čtyři červená vína od Barola, přes Gattinaru a Barbaresco až po Ghemme. Populární místní vinař Angelo Gaja na svém vinařství produkuje některá z těchto uvedených vín.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení