Katalánsko

Katalánsko je jednou z nejkrásnějších vinařských oblastí Španělska. Vinařství se zde rozvinulo v nesmírně krátké době - v posledních letech je to španělská vinařská oblast s nejvyšším růstem. Pochází odtud slavná šumivá Cava a nesmíme zapomenout na Casa Safru.


Oblast se nachází v okolí Barcelony a je významným producentem vína již od římských dob. V současné době produkuje široký sortiment vín. Nejznámější je Cava, šumivé víno, které se vyrábí v oblasti Penedès od roku 1872. Je vyrobeno stejným způsobem jako Champagne, ale velký rozdíl je v odrůdě. Pro výrobu Cavy se téměř výhradně používají pouze bílé odrůdy, zejména Macabeo, Parellada, Xarel.lo a Chardonnay.

 

Priorato

Priorato, nebo Priorat v katalánštině, se stalo v poslední době v Katalánsku velkým jménem. Tato malá, skalnatá oblast způsobila mezinárodní rozruch neobvykle silnými víny z odrůdy Garnacha. Je to jedna ze dvou oblastí ve Španělsku s klasifikací DOCa. Podnebí je zde suché, slunečné a půda sopečného původu dává aromatické hrozny s ucelenou a pikantní chutí. Půda je v podstatě tajemstvím Prioratu. Vinice jsou položeny na terasách v nadmořské výšce 100 až 700 metrů a hrozny jsou sbírány pouze ručně. Vína z Prioratu jsou většinou velmi drahá, ale na druhou stranu patří mezi to nejlepší. Obsah alkoholu by měl být alespoň 13,5%.

 

Montsant je mladá vinařská oblast. V posledních letech se kvalita vín dramaticky zlepšila, a to především díky investicím do technologií a metod přípravy. Montsant je relativně malá plocha s DO apelací, která je téměř zcela obklopena Prioratem a má dobrý potenciál napodobit úspěchy Prioratu.

 

Terra Alta

Terra Alta se nachází v nejjižnější části vnitrozemí Katalánska. Po více než tisíc let  je výroba vína spojena s tímto krajem a s typickým způsobem života převládajícím mezi jeho nepočetnými obyvateli. Kdysi byla všechna vína z oblasti Terra Alta velmi ceněna pro jejich charakteristickou chuť. I dnes je pěstování vína stále úzce spjato s touto oblastí. Vinice, nacházející se v nadmořské výšce 400 metrů nad mořem, se rozprostírají na přírodních terasách rozložených na vápenitých půdách. Podnebí je středomořské s teplými léty, chladnými zimami a s minimálními srážkami. Ideální podnebí k optimálnímu pěstování vína je zaručeno vysokým potenciálem slunečního svitu během letních měsíců.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení