Katalánsko

Katalánsko je jednou z nejkrásnějších vinařských oblastí Španělska. Vinařství se zde rozvinulo v nesmírně krátké době - v posledních letech je to španělská vinařská oblast s nejvyšším růstem. Pochází odtud slavná šumivá Cava a nesmíme zapomenout na Casa Safru.


Oblast se nachází v okolí Barcelony a je významným producentem vína již od římských dob. V současné době produkuje široký sortiment vín. Nejznámější je Cava, šumivé víno, které se vyrábí v oblasti Penedès od roku 1872. Je vyrobeno stejným způsobem jako Champagne, ale velký rozdíl je v odrůdě. Pro výrobu Cavy se téměř výhradně používají pouze bílé odrůdy, zejména Macabeo, Parellada, Xarel.lo a Chardonnay.

 

Priorato

Priorato, nebo Priorat v katalánštině, se stalo v poslední době v Katalánsku velkým jménem. Tato malá, skalnatá oblast způsobila mezinárodní rozruch neobvykle silnými víny z odrůdy Garnacha. Je to jedna ze dvou oblastí ve Španělsku s klasifikací DOCa. Podnebí je zde suché, slunečné a půda sopečného původu dává aromatické hrozny s ucelenou a pikantní chutí. Půda je v podstatě tajemstvím Prioratu. Vinice jsou položeny na terasách v nadmořské výšce 100 až 700 metrů a hrozny jsou sbírány pouze ručně. Vína z Prioratu jsou většinou velmi drahá, ale na druhou stranu patří mezi to nejlepší. Obsah alkoholu by měl být alespoň 13,5%.

 

Montsant je mladá vinařská oblast. V posledních letech se kvalita vín dramaticky zlepšila, a to především díky investicím do technologií a metod přípravy. Montsant je relativně malá plocha s DO apelací, která je téměř zcela obklopena Prioratem a má dobrý potenciál napodobit úspěchy Prioratu.

 

Terra Alta

Terra Alta se nachází v nejjižnější části vnitrozemí Katalánska. Po více než tisíc let  je výroba vína spojena s tímto krajem a s typickým způsobem života převládajícím mezi jeho nepočetnými obyvateli. Kdysi byla všechna vína z oblasti Terra Alta velmi ceněna pro jejich charakteristickou chuť. I dnes je pěstování vína stále úzce spjato s touto oblastí. Vinice, nacházející se v nadmořské výšce 400 metrů nad mořem, se rozprostírají na přírodních terasách rozložených na vápenitých půdách. Podnebí je středomořské s teplými léty, chladnými zimami a s minimálními srážkami. Ideální podnebí k optimálnímu pěstování vína je zaručeno vysokým potenciálem slunečního svitu během letních měsíců.