Burgundsko

1 položek celkem

Cena

34143415
134143415

Značky

Položek k zobrazení: 1
Domaine Gerald Talmard Cremant de Bourgogne
3 750 Kč –8 %
3 414 Kč / kartón
2647K

Burgundsko

Burgundsko je tradiční vinařská oblast. Z oblasti Bourgogne pocházejí ty nejdražší vína světa, přesto i zde se produkují cenově dostupná vína, která jsou zárukou kvality. Vinařská oblast Burgundska se nachází jižně od města Dijon (východní Francie). Burgundsko je rozlohou menší než Bordeaux a nenajdeme zde velká zámecká sídla. Převládá zde kontinentální podnebí se studenou zimou a horkým létem. Oblast Burgundska je rozdělena do několika území, která se od sebe významně odlišují. Území Chablis se nachází na severu, zatímco Mâconnais a Beaujolais se rozprostírají jižním směrem. Nejznámější vinařství jsou umístěna podél Côte d'Or.

Oblast dnešního Burgundska ležela zhruba před 200 miliony lety pod rozsáhlým tropickým mořem. To zapříčinilo vznik vápenité půdy, která se stala základem pro kvalitní produkci vín v tomto regionu. Půdy s vápenitým podkladem obsahují velké množství minerálů, které jsou prospěšné pro vinnou révu. První vinnou révu pěstovali v oblasti Bourgogne již Římané v 1. století našeho letopočtu. Ale až katolická církev založila v Burgundsku první vinice, a to již ve středověku. Mniši pěstovali víno zpočátku pro aristokracii burgundského vévody. Francouzská revoluce zapříčinila, že se vinice vrátily do rukou místních obyvatel, kteří jsou dnes pyšní na jejich vazbu k rodné zemi a prezentují ta nejlepší možná vína.

Jedinečný terroir

Označení „Terroir“ se používá pro symbiózu odrůdy, půdy, podnebí, polohy vinic a lidského „doteku“ - přesněji řečeno lidské péče a následného zpracování hroznů. To vše Burgundsko má a jeho vína jsou nezaměnitelná.

Odrůdy

Červená vína jsou vyráběna především z odrůdy Pinot Noir a bílá vína z odrůdy Chardonnay. Směsi nejsou v Burgundsku běžné. Burgundská vína jsou známá pro svou eleganci a jemné niance v jednotlivých vínech.

Oblast Côte d'Or je rozdělena na dvě části. Severní část se nazývá Côte de Nuits a jižná část Côte de Beaune. Mnoho milovníků burgundských vín považuje červené víno z oblasti Côte de Nuits za nejlepší. Téměř všechna červená vína s označením Grand Cru pocházejí také z této oblasti. Víno se vyrábí z hroznů Pinot Noir, kterým se velmi daří v místním podnebí a je známé pro svou komplexnost, eleganci a aroma z červeného ovoce. V Côte de Beaune se vyrábí červená i bílá vína. Známá červená vína Pommard a Volnay také pocházejí z této oblasti. Nejznámější bílé víno z tohoto regionu je Meursault.

Oblast Chablis produkuje světově proslulé bílé víno z hroznů Chardonnay. Vápencová půda dává tomuto vínu jeho minerální vlastnosti. Víno je většinou suché, chuť je delikátní s tóny zralého ovoce. Nejlepší vinice Chablis, Grand Cru a špičkového Premiers Cru jsou položeny vysoko na svahu, kde je menší riziko nočních mrazů, které by mohly hrozny zničit.