Bordeaux

3 položek celkem

Cena

13141794
113141794
Château Bellevue Bordeaux Supérieur AOC
Zlato
1 734 Kč –24 %
1 314 Kč / kartón
2562K
Château Roc de Boissac Puisseguin Saint Émilion
2 274 Kč –29 %
1 614 Kč / kartón
2645K
Château Voigny Sauternes AOC (0,375 L)
2 274 Kč –21 %
1 794 Kč / kartón
2383K

Bordeaux

Bordeaux je po staletí nejslavnější a nejznámější vinařskou oblastí světa. Počátky výroby vína v oblasti Bordeaux sahají až do roku 50 našeho letopočtu. Byli to Římané, kteří jako první začali v oblasti Bordeaux vinnou révu pěstovat.  Tato oblast se nachází v jižní části západní Francie, na pobřeží Atlantického oceánu a produkuje ta nejlepší vína světa. Na levém i pravém břehu řeky Gironde, stejně tak v oblasti Entre-deux-Mers se vyrábí od jednoduchého Bordeaux AC až po Bordeaux špičkové kvality.

V oblasti Bordeaux vinaři nejprve produkovala sladká bílá vína, zejména v subregionu Sauternes. Víno z Bordeaux si oblíbila výjimečná klientela, jako byl například Thomas Jefferson, což bylo v době, kdy sladká bílá vína byla populárnější než suchá červená vína. V 17. století začalo být ve světě populární také růžové víno – rosé. V dané době si růžové víno zamilovali také Angličané, kteří růžové víno “claret” (“klair-ette”)  s oblibou popíjeli kvůli své průsvitnosti a červené barvě. V polovině 18. století se stalo víno z Bordeaux světovým fenoménem. Oblast Bordeaux je tak rozlehlá, že se dále dělí na několik menších regionů.

Regiony v oblasti Bordeaux

Prvním z regionů v oblasti Bordeaux je Médoc a Graves. Tato oblast se vyznačuje štěrkovými půdami, kde dominuje odrůda Cabernet Sauvignon. Vína z oblasti Médoc patří mezi nejodvážnější vína s vysokým obsahem tříslovin. Vína z Médoc regionu jsou vhodná k archivaci, stejně tak dobrá jsou k červenému masu. Dalším významným regionem v oblasti Bordeaux je subregion Libournais. Oblast Libournais charakterizují červené jílovité půdy, na kterých se pěstuje nejčastěji Merlot. V Bordeaux se mezi dvěma nejdůležitějšími řekami Garonne and Dordogne rozkládá vinařská oblast zvaná Entre-Deux-Mers. V této oblasti se produkují jak červená vína – Merlot, tak i bílá vína, jako jsou  Sauvignon Blanc, Sémillon a Muscadelle. Bílá vína z oblasti Entre-Deux-Mers mají grapefruitové a citrusové tóny a perfektně se hodí k pití v létě – například k rybě. Ve středu oblasti Bordeaux se nachází menší vinařská oblast Sauternais. V regionu Sauternais se vyskytují často ranní mlhy. Díky mlze se na hroznech vyskytuje druh houby zvaný Botrytis. Houba Botrytis způsobuje, že hrozny v oblasti Sauternais jsou scvrklé a sladší, vznikají zde tak jedny z nejsladších bílých vín na světě. Dalšími vinařskými oblastmi v Bordeaux jsou například Bourg a Blaye nebo Sauternais.

Ať máte chuť na obyčejné bílé víno nebo drahé Premier Cru Classé, nabídka vín z Bordeaux je neomezená.

Přes 90 % všech vín z oblasti Bordeaux jsou červená vína. Pro červená vína z Bordeaux je charakteristická chuť s tóny černého rybízu, švestky, minerálů, cedru a fialek.

Servírování

- S překrásnými etiketami na typické zelené lahvi rozzáří Bordeaux Váš stůl. Přinášíme Vám pár tipů, jak nejlépe si Bordeaux vychutnáte:

*Červené Bordeaux by se mělo servírovat při pokojové teplotě, nejlépe při 18 °C

*Vždy je dobré Bordeaux slít z lahve do nádoby (např. skleněné), aby se plně rozvinula jeho chuť

*Vydařený ročník od poctivého vinaře lze bez problému archivovat 15 let a více

- Co se týče Bordeaux a dobrého jídla, doporučujeme ho podávat k následujícím pokrmům:

*Hovězí, vepřové či kachní steaky, steak ze svíčkové

*Buffalo burgery, kuřecí játra, kachní či husí maso, krutí maso

*Sýry: bílý chedar, baskitské sýry, švýcarské sýry, Manchego, Comté

*Zelenina: opečené brambory, čočka, houby, cibule, kaštany

Odrůdy

Naprostá většina vín vyprodukovaných v Bordeaux jsou vína červená. Nejčastěji používané odrůdy jsou Cabernety (jak Cabernet Franc tak Sauvignon) a Merlot. Cabernet Sauvignon dodává vínu sílu a chuť červeného ovoce, zatímco Merlot mu dává vytříbenost a kořenitost. K výrobě bílého vína se nejčastěji používají odrůdy Sauvignon Blanc a Sémillon.

V Bordeaux se dále vyrábí suchá a sladká vína, mezi něž patří světoznámá sladká vína ze Sauternes, například Château d'Yquem.

Nejznámější vinice leží v oblastech Saint-Emilion (Château Ausone a Château Cheval Blanc), Pomerol (slavný Château Petrus, který vyrábí jedny z nejdražších vín na světě) a Médoc. Médoc používá vlastní klasifikační systém (Classification des Grands Cru’s Classés du Médoc), který se datuje už od roku 1855.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení