Doprava ZDARMA nad 1000 Kč
Infolinka +420 777 773 801
Přihlášení
0 Kč

Víno a mineralita

Možná si ještě vzpomenete na své rané dětství. A možná si i vzpomenete a na chvíle, kdy Vám Vaši rodiče tvrdili, že kamení do pusy rozhodně nepatří. Jako všichni rodiče, měli i ti Vaši pravdu. A přece se dnes budeme zabývat tím, jakou chuť má kamení.

Jak chutná kamení
Abychom naše rodiče uklidnili, rozhodně se nechystáme jíst kamení. Nebo přinejmenším ne tak úplně. To už za nás udělalo víno, a my se dnes naučíme, jak v něm tuhle důležitou složku chuti objevit.

Chuť jako geologické kladívko
Dá se říci, že víně rozlišujeme tři druhy minerálních chutí. Tak si je pojďme v krátkosti představit

Břidlice – chuť břidlice je spojována hlavně s Ryzlinkem. Jako všechny chutě minerality je velmi obtížné ji popsat, leda byste chtěli opravdu olíznout skutečnou břidlici. Pokud ano, zkuste ji nejdřív raději pořádně vyčistit. Poznání sice vyžaduje oběti, ale zas tak moc to za to nestojí.

Křída – při troše představivosti se dá chuť křídy přirovnat k houbě, která vysaje z okolí veškerou vlhkost. Chuťově se dá přirovnat k velmi suchému šampaňskému, nicméně nejspíše ji najdete v italských vínech Chiantzi, Barolo a Barbaresco, která mají vysoký obsah tříslovin.

Říční kámen – chuť typická pro odrůdy Chenin Blanc, Pinot Noir, Chardonnay nebo Sauvignon Blanc. Vínu dodává hrubou, někdo by řekl, že až nepříjemnou chuť vlhkého štěrku.

Mineralita je vážná věc
Na předcházejících řádcích jsme to možná vzali trochu zlehka, a tak to pojďme trochu napravit. Takže co je to vlastně mineralita? Mnoho lidí si myslí, že mineralita je chuť kterou víno „vysaje“ z podloží na kterém roste. Ale tak tomu rozhodně není. Mineralita je spíš neuchopitelný soubor vlastností vína, které záleží na mnoha okolnostech. Definovat mineralitu je stejně nemožné, jako definovat lidskou duši.

Než se pokoušet o nemožné, zkuste se raději zaměřit na krásná vína a sami si v nich najít to podstatné:

Ryzlink – typická německá odrůda, vyznačující se chutí břidlice, nebo pazourku

Chardonay z oblasti Chablis – se silnou příchutí křídy

Sangiovese – Italské víno se silnou zemitou chutí

Assyrtiko – řecké víno s písčitou příchutí

Bordeaux – červené francouzké víno se štěrkovitou příchutí

Pinot Noir – víno z Burgundska, rustikální chuť dřevěných prken

Tuším, že až si dnes večer otevřete láhev vína, budete v jeho chuti hledat víc než jen tóny květin, ovoce, nebo exotického dřeva. Budete hledat i chuť a vůni kopců, říčních břehů, lesů nebo majestátných hor. Budete hledat samotnou duši vína.

Proč nakupovat u nás

Doprava ZDARMA nad 1000 Kč

Doprava ZDARMA na všechny objednávky nad 1000 Kč – Po Praze doručení ve stejný den (při objednání do 9.30 hodin), celá republika do 24 hodin od objednání do 16.30 hodin.

Garance vrácení peněz

Víno Vám nechutná? Nevadí! Vyzvedneme si víno u Vás a vrátíme Vám peníze za celý karton zpět.

Nejlepší ceny v ČR

V případě, že objevíte stejné víno levnější než v naší akční týdenní nabídce, napište nám kde a za odměnu Vám zašleme karton 6-ti lahví tohoto vína ZDARMA!!!