Doprava ZDARMA nad 1000 Kč
Infolinka +420 777 773 801
Přihlášení
0 Kč

Vinařství na Moravě i v Čechách dokáží dělat vína evropské úrovně

Jakub Přibyl, první český držitel prestižního titulu Court of Master Sommeliers, se již od ukončení studií v roce 2007 věnuje vínům naplno. Na pozici sommeliera působil v řadě prestižních restaurací ověnčených michelniskými hvězdami, nyní díky svým zkušenostem zastává pozici konzultanta předních prodejců vín u nás.

S jistotou tak patří k největším tuzemským kapacitám v oboru, přesto ho trápí fakt, co si u nás pojem sommelier nese. „Myslím, že je v České republice slovo sommelier úplně zprofanováno. Sommelier je skoro každý druhý – lidé si už pod tím pojmem nepředstavují nic,“ reaguje Jakub na otázku, co přesně tato pozice obnáší.


„Sommelier je jejich strejda, který je včelař. Ale také jejich teta, která je právnička a její kamarádka, která dělá sestru na pitevně. Protože na to má každý nějaký papír,“ dodává. Největším problémem je fakt, že zde není jasná hranice mezi skutečným odborníkem a člověkem, který si ve volném čase udělal několikadenní kurz.


„Já, když jsem byl teď na ME v Rakousku, bylo tam třeba vinařství Emmericha Knolla, což je jedno z nejslavnějších vinařství na světě. Pan Knoll byl rád, že se mohl zúčastnit galavečera se sommeliery, dal vína zadarmo, aby se ukázal,“ vysvětluje. „V ČR je to hozeno přesně naopak. Každý má pocit, že tomu rozumí. A ti praví odborníci jsou vlastně veřejným nepřítelem, protože se snaží být lepší než jejich strejda, co také absolvoval jednodenní kurz, kde ho naučili, že se říká korek a lahev, a ne špunt a flaška,“ pokračuje přední český odborník.

Česká vína se umí dostat na špičkovou úroveň
Když se však podíváme na vína samotná, je zde Jakub Přibyl mnohem pozitivnější. „Na Moravě i v Čechách se objevují vinařství, která dokáží produkovat vína evropské úrovně,“ popisuje aktuální stav u nás. „Umíme se dostat na špičkovou úroveň. Nemluvím o soutěžích, protože tam je to vždy trochu diskutabilní. Jde o můj pohled, když srovnám vína, která se na soutěže vůbec nehlásí – přitom jsou mnohdy o parník lepší než ta, co se hlásí.“


Vinařství, která se mohou srovnávat s tou nejvyšší evropskou špičkou, však tolik není. „Bude to tak dvacet vinařství u nás. Já jsem rád, že se to zvedá, dokonce i relativně rychle. Jen ty poměry bych si rád představoval jiné, těch top vinařů by mohlo být trošičku víc,“ odkrývá. „Ale to se může časem zlomit a někteří z těch aktuálně dobrých se rozhodnou, že by to chtěli posunout ještě o stupínek dál,“ uzavírá Jakub Přibyl.

Proč nakupovat u nás

Doprava ZDARMA nad 1000 Kč

Doprava ZDARMA na všechny objednávky nad 1000 Kč – Po Praze doručení ve stejný den (při objednání do 9.30 hodin), celá republika do 24 hodin od objednání do 16.30 hodin.

Garance vrácení peněz

Víno Vám nechutná? Nevadí! Vyzvedneme si víno u Vás a vrátíme Vám peníze za celý karton zpět.

Nejlepší ceny v ČR

V případě, že objevíte stejné víno levnější než v naší akční týdenní nabídce, napište nám kde a za odměnu Vám zašleme karton 6-ti lahví tohoto vína ZDARMA!!!