Doprava ZDARMA nad 1000 Kč
Infolinka +420 777 773 801
Přihlášení
0 Kč

Tekuté kalorie

Většině z nás při vyslovení slova kalorie okamžitě naskočí představa tučného a nezdravého jídla, nebo přeslazené limonády plné éček. Je-li Vaším oblíbeným zvykem dát si před spaním sklenku, nebo dokonce láhev vína, zbystřete pozornost. Ano, i ve víně jsou kalorie. 

Cukr za to (skoro) nemůže
Ač se to nezdá, víno a hubnutí si spolu moc nerozumí. Na vině je hlavně alkohol. A také cukr. Jak už jsme si říkali, obsahuje víno zbytkový cukr, který je velmi důležitý pro chuť vína, a bez kterého to prostě nejde. Alkohol a cukr to jsou kalorie. Hodně kalorií. V jedné sklence vína jich může být, v závislosti na druhu vína, až 300. A pozor, nebavíme se o nějaké obří číši, ale o úplně normální skleničce vína.

Alkohol – kalorická bomba
Kalorická hodnota alkoholu je zhruba 7 kalorií na jeden gram. Proto pro Vás asi nebude překvapením, že nejkaloričtější jsou vína s vysokým obsahem alkoholu. Cukr má kalorií o něco méně, zhruba 4 kalorie na jeden gram. A tak může lehce dojít k tomu, že sladké víno s nižším obsahem alkoholu je méně kalorické, než suché víno. Na vině je právě alkohol, kterého suché víno obsahuje kolem 15%. Prostým výpočtem pak zjistíme, že klasická dvojka suchého vína má zhruba 175 kalorií.

Těžká váha
Je logické, že sladká a vysokoalkoholická vína typu portské, budou nejvíce kalorická. Jednak proto, že hodnota cukru se v těchto vínech pohybuje kolem 100 gramů na litr vína, a jednak proto, že díky fortifikaci, se u nich podíl alkoholu pohybuje kolem 20%. Přepočteno na kalorie to je zhruba 100 kalorií v půl deci vína.

Šumivá lehkost
Přesně opačným případem je šampaňské a také šumivá vína.  Cukr se do něj přidává i v průběhu kvašení, nicméně pouze v menších, nebo dokonce nulových dávkách. Objem alkoholu se pohybuje od 9% do 15%, u pravého šampaňského z oblasti Champagne je ale zákonem stanoven na maximálně 12,5%. Díky tomu má klasická 1,5 decilitrová sklenka suchého Brut Zero 120 kalorií, sladkého Doux pak 175 kalorií.

Víno a dieta k sobě opravdu moc nejdou. Život ale naštěstí není jen o dietách a hubnutí. A myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, dobré víno za nějaký ten drobný dietní hříšek stojí.

Proč nakupovat u nás

Doprava ZDARMA nad 1000 Kč

Doprava ZDARMA na všechny objednávky nad 1000 Kč – Po Praze doručení ve stejný den (při objednání do 9.30 hodin), celá republika do 24 hodin od objednání do 16.30 hodin.

Garance vrácení peněz

Víno Vám nechutná? Nevadí! Vyzvedneme si víno u Vás a vrátíme Vám peníze za celý karton zpět.

Nejlepší ceny v ČR

V případě, že objevíte stejné víno levnější než v naší akční týdenní nabídce, napište nám kde a za odměnu Vám zašleme karton 6-ti lahví tohoto vína ZDARMA!!!