Doprava ZDARMA nad 1000 Kč
Infolinka +420 777 773 801
Přihlášení
0 Kč

Jak si vychutnat víno

V minulých kapitolách jsme si pověděli něco málo o barvě a vůni vína. Ale kdo by se na víno chtěl jenom dívat a očichávat? Víno je především nápoj, a každý z nás touží po tom jej hlavně ochutnat. Mám pro Vás dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu řekněme méně dobrou. Tak hezky popořadě. Ta dobrá zpráva je, že dnes konečně víno ochutnáme. A ta méně dobrá? Že ani dnes to nebude tak úplně snadné.

Chuť a jak na ní

Rodiče Vás určitě učili, že pití se nesrká. Jenže když chcete odhalit všechny chutě skryté ve víně, budete muset na tuhle radu zapomenout. Takže usrknětě jeden větší doušek, následovaný několika menšími tak, aby víno zaplavilo celý povrch Vašeho jazyka. Jen tak máte šanci odhalit všechny jemné nuance chuti vína. Schválně, zkusíte hned napoprvé najít ve víně alespoň tři ovocné tóny a tři další podtóny. Povedlo se? A teď si zkuste vzpomenout na kapitolu o základních vlastnostech vína. Všechny složky by se Vám mělo podařit v chuti spolehlivě identifikovat. Sladkost se rozvine na špičce Vašeho jazyka, kyselinka  zaplaví Vaše ústa, tříslovina dodá chuti texturu a alkohol zaplní Vaše hrdlo teplem. Víno ve Vaší puse plně rozvine své tělo a dá Vám šanci vychutnat si všechny tóny chuti. Zkuste popsat své pocity a zkuste si je zapamatovat, nebo si je i zapsat. Pokud se víno stane Vaším koníčkem, bude mít z čeho vycházet, až si budete vytvářet svůj vlastní seznam oblíbených odrůd.

 

Věda zvaná genetika

Čtete rádi detektivní příběhy? Pak jistě víte, že každý z nás má jedinečné otisky prstů. Ale tušili jste, že to samé platí i o uspořádání chuťových buněk na jazyku? Je to tak. Každý člověk je jedinečný a to nejen svým vzhledem, nebo DNA, ale i vnímáním vůně a chuti. Co jednomu připadá jako nebeská mana, může druhému chutnat jako ta nejhorší věc na světě. A tak jako rozdílně vnímáme chuť, můžeme rozdílně vnímat i její intenzitu. Tohle máme dáno geneticky a nic moc s tím neuděláme. Nepomůže dokonce ani poctivý tréning. Pro zjednodušení se naše „chuťové“ schopnosti do tří kategorií:

Nízká citlivost – zhruba 10% až 25% lidí není schopno rozeznat v chuti vína jemné rozdíly. Patříte-li do této skupiny, jsou pro Vás vhodná vína se silnou a intenzivní chutí.

Průměrná citlivost – to téhle skupiny patří kolem 50% až 75% milovníků vína. Lidé patřící do této skupiny jsou schopni si vychutnat mnoho krásných vín a v jejich chuti odhalit mnoho tónů.

Superchuť – v této kategorii by chtěl být každý milovník vína, ale bohužel se to poštěstí pouze 10% až 25% procentům z nás. Vaše chuťové buňky odhalí vše co se v chuti vína skrývá – chutě slané, sladké, kyselé i hořké. Umožní Vám tak vychutnat si i jemná a delikátní vína.

Co k tomu dodat? Snad jen to, že dvakrát častěji mají dar „superchuti“ ženy než muži, a že větší predispozice narodit se se „superchutí“ mají lidé pocházející z Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

 

Můj milý deníčku

Pokud chcete své znalosti a dovednosti týkající se vína zlepšovat a rozvíjet, pokuste se po každém ochutnání nového vína zapamatovat, nebo ještě lépe si zapsat, své dojmy a poznatky. Vytvořte si svůj vlastní systém hodnocení jak Vám víno chutnalo. Nemusí to být nic složitého, stačí si víno rozdělit například do kategorií NECHUTNALO – CELKEM CHUTNALO – VÝBORNÉ – ZÁZRAK. Přidejte pár poznámek k celkovému dojmu jaký na Vás víno udělalo, jakou mělo barvu, viskozitu, jak byla chuť vyvážená a jaké jste ve víně cítili tóny a podtóny. Časem zkuste hledat rozdíly ve vínech stejných odrůd pocházejících z odlišných regionů. A pokud chcete u ochutnávání vína zažít i pořádnou porci zábavy, vyzkoušejte s přáteli slepý test. Vybaveni znalostmi z našeho blogu se stanete hvězdou každého večírku.

Proč nakupovat u nás

Doprava ZDARMA nad 1000 Kč

Doprava ZDARMA na všechny objednávky nad 1000 Kč – Po Praze doručení ve stejný den (při objednání do 9.30 hodin), celá republika do 24 hodin od objednání do 16.30 hodin.

Garance vrácení peněz

Víno Vám nechutná? Nevadí! Vyzvedneme si víno u Vás a vrátíme Vám peníze za celý karton zpět.

Nejlepší ceny v ČR

V případě, že objevíte stejné víno levnější než v naší akční týdenní nabídce, napište nám kde a za odměnu Vám zašleme karton 6-ti lahví tohoto vína ZDARMA!!!