Doprava ZDARMA nad 1000 Kč
Infolinka +420 777 773 801
Přihlášení
0 Kč

Jak poznat, která vína budou chutnat právě vám?

 Jakub Přibyl patří k největším českým odborníkům přes vína. Jako první u nás dosáhl na prestižní sommelierský titul Court of Master Sommelier Level Advanced, čtyřikrát za sebou se stal nejlepším sommelierem ČR a třikrát si odnesl titul Mistra České republiky v sommelierství (Bohemia Sekt Trophée). Stejně jako všichni ostatní však musel začínat od nuly.

Pokud byste začínal znovu, jaké kroky byste volil?

Začal bych odjezdem do Anglie, protože tam se člověk dostane k jiným vínům a ke studiu, které je vedeno jinak než v České republice. A pokud bych nemohl, respektive kdybych byl v situaci, že bych u nás opět začínal znovu, tak bych začínal stejně.

Když mi víno začalo trochu vrtat hlavou, šel jsem si koupit knihu a šel jsem do toho s tím, že čím větší, tím víc informací. Koupil jsem si tedy tehdy tu největší na trhu, což byla kniha Víno od André Dominé.

Vína mají svůj status, jistou auru. Chtěl jste se jim věnovat i kvůli tomu?

Já jsem to tak nikdy nevnímal, i když si pro mě vína samozřejmě stojí úplně někde jinde než pivo nebo cokoliv jiného. Na druhou stranu pro mě si vysoko stojí i whisky či koňaky jako velice ušlechtilé destiláty. Takže ne, pořád v tom jsem, protože mě to víno bavilo, baví a snad i bavit bude. Baví mě na tom celá ta problematika a komplexnost nápoje jako takového.

Vzpomenete si, které víno bylo první, jež jste domů nepřivezl na základě názvu nebo etikety?

Nevím, jestli bylo úplně první, ale jihoafrický Shiraz byl určitě jedno z prvních vín. Vědomě jsem šel po Shirazu z Jižní Afriky, který jsem si sháněl, protože jsem si o něm něco přečetl. Zajímalo mě, jak bude chutnat, jenže tehdy to bylo v Opavě, takže já jsem neměl moc šancí. Bylo to tak před deseti lety, a to

se nechci nikoho dotknout, ale jestli tam byla jedna vinotéka, tak to je moc. Takže nákup musel proběhnout v supermarketu, byl to Golden Kaan Shiraz.

Je nutné se k vínům „propít“?

Já si myslím, že každý člověk má nějak nastavené ty chuťové buňky od začátku, a pokud vám bude chutnat plné mohutné víno na začátku, tak třeba skončíte u Bordeaux nebo Toskánska, ale pravděpodobnost, že vám pak začne chutnat Burgundsko, je malá.

Myslím, že pokud vám nechutná víno jako takové, tak to nemá smysl lámat přes koleno. Pokud vám nechutnají olivy, tak vám nebudou chutnat nikdy. Na druhou stranu je otázkou to, proč vám víno nechutná. Když vám nechutná proto, že začínáte na třicetiletém Bordeaux, které je strašně komplexní a složité pro mozek, tak je to jako se vším. Když vám jako prvňákovi ukážu derivace, tak vás ta matematika taky nikdy nechytne.

Kdybyste měl začátečníkovi doporučit šestici vín, jež by mu pomohla s lepším určením vlastních chutí, která by to byla?

Určitě se dá vzít bílé víno z Nového světa na sudu, aby si člověk představil, o čem je barriqová chuť. Jistě si může vzít Moselu jako vzorek vína se zbytkovým cukrem – protože není vůbec pravda, že co není suché, to je nekvalitní. Zcela určitě se vyplatí vzít třeba Veltlínské zelené z Rakouska, aby měl člověk ponětí, jak vypadá lehké svěží víno.

Z červených vín potom třeba Cabernet Sauvignon Merlot Blend z Nového světa, což jsou hodně těžká silná vína. Z Evropy Pinot Noir z jakékoliv středoevropské oblasti, nemusí to být jenom Burgundsko, to je zase zástupce té úplně druhé strany. Klidně může člověk zkusit nějaké Nebbiolo, jako je Tannat, když se k nim dostane. To jsou odrůdy, které mají hodně vysokou tříslovinu, nemají až tak plné tělo, ale jsou velice robustní.

Proč nakupovat u nás

Doprava ZDARMA nad 1000 Kč

Doprava ZDARMA na všechny objednávky nad 1000 Kč – Po Praze doručení ve stejný den (při objednání do 9.30 hodin), celá republika do 24 hodin od objednání do 16.30 hodin.

Garance vrácení peněz

Víno Vám nechutná? Nevadí! Vyzvedneme si víno u Vás a vrátíme Vám peníze za celý karton zpět.

Nejlepší ceny v ČR

V případě, že objevíte stejné víno levnější než v naší akční týdenní nabídce, napište nám kde a za odměnu Vám zašleme karton 6-ti lahví tohoto vína ZDARMA!!!