Doprava ZDARMA nad 1000 Kč
Infolinka +420 777 773 801
Přihlášení
0 Kč

Co o víně (ne)víte

Pokud už jste vypili svou první sklenku, nebo dokonce láhev vína pak jste už udělali první důležitý krok do světa, ve kterém víno není jen pouhým nápojem, který vás má ukolébat po náročném dni. Ochutnat opravdu dobré víno je radost a zážitek, srovnatelný opravdu s málo čím. A jestli jste dospěli k rozhodnutí dozvědět se o víně trochu více, než jen to, že existuje víno bílé a víno červené, pak jste tu správně.

S vínem žijeme stovky let

Historie vína je stejně dlouhá, jako samo lidstvo. Réva Vinná (latinsky Vitis Vinifera) je jednou z nejstarších člověkem pěstovaných a šlechtěných rostlin. A protože se réva díky své genetické variabilitě šlechtí celkem snadno, bylo postupně člověkem vyšlechtěno na 1300 odrůd a variant. K výrobě většiny na světě vyprodukovaného vína se dnes používá „jen“ 150 z nich, ale i tak si to zkuste představit. Jedno sto a k tomu ještě padesát variant chutí, vůní a barev vína. Víno miluje slunce, dostatek vláhy a mírné klima bez vysokých teplotních výkyvů. Jižní svah možná zní jako otřepané klišé, ale pro dobré víno neexistuje lepší stanoviště.

Co to vlastně je víno?

Víno je alkoholický nápoj vyrobený z vylisované a následně fermentované šťávy hroznů vinné révy. To je definice velmi přesná, ale přiznejme, že hodně suchá a to si tak ušlechtilý nápoj přece jenom nezaslouží. Víno totiž není jenom výsledek nějakého chemického procesu se složitým vzorcem. Víno je nápoj, za jehož vznikem se skrývá obrovská spousta těžké práce a náročné péče, vyžadující množství času. Jedině pak se může z malých sladkých bobulí zrodit dobré a kvalitní víno, které přináší radost v každém doušku. Popsat podrobně celý proces přípravy vína není svým rozsahem jen na samostatný článek, ale zcela jistě na celou knihu.

Láhev? Láhev!

Hrozny jsou nejprve vylisovány a následně víno pracuje, zraje a odpočívá v sudech. Jenže takový sud se domů vejde málokomu z nás. Takže se musíme poohlédnout po něčem trochu přenosnějším. Láhev? Láhev! Taková docela obyčejná věc. A na první pohled na víně to nejméně podstatné. Nemá vliv na chuť, barvu ani vůni vína, není v ní nic z toho, co dělá víno vínem. A přeci je to vlastně ta jediná hmatatelná věc, to jediné co z vína můžete opravdu vzít do ruky, odnést si sebou domů. A ač se to nezdá i o obyčejné láhvi vína se lze dozvědět spoustu zajímavého. Tak například věděli kromě nejběžnější „sedmičky“, která má mimochodem objem 750 ml, existuje dalších deset běžně používaných velikostí. Ano opravdu deset! Některé velikosti lahví jsou dokonce pojmenovány podle biblických panovníků - například největší z používaných lahví o objemu 18l nese jméno krále Melichara, jednoho ze Tří králů. Uznejme, že výraz „dát si lahvinku“ v tomto případě dostává úplně jiný rozměr. Svou velikostí totiž „Melichar“ odpovídá 24 běžným lahvím.

Pokud vás svět vína okouzlil a zaujal vydejte se s námi na dlouhou a zajímavou cestu a sledujte naše příspěvky. A dejte si k nim skleničku něčeho dobrého! Pro začátek třeba (doporučeni sommeliera) . Takže na zdraví!

Proč nakupovat u nás

Doprava ZDARMA nad 1000 Kč

Doprava ZDARMA na všechny objednávky nad 1000 Kč – Po Praze doručení ve stejný den (při objednání do 9.30 hodin), celá republika do 24 hodin od objednání do 16.30 hodin.

Garance vrácení peněz

Víno Vám nechutná? Nevadí! Vyzvedneme si víno u Vás a vrátíme Vám peníze za celý karton zpět.

Nejlepší ceny v ČR

V případě, že objevíte stejné víno levnější než v naší akční týdenní nabídce, napište nám kde a za odměnu Vám zašleme karton 6-ti lahví tohoto vína ZDARMA!!!