Víno jako auto

Možná se právě zamýšlíte nad tím, co že má víno společného s auty. Na první pohled nemohou existovat dvě odlišnější věci, než je právě automobil a ušlechtilý, nicméně alkoholický nápoj. Už na pohled druhý ale mají víno a automobily společného velmi mnoho.

 

Levná a drahá auta

Každý z nás chápe, že různé automobily mají různou cenu. Chápeme, že náš rodinný vůz, kterým jezdíme na víkend k babičce je levnější než luxusní a výkonný italský supersport.  Mnohem levnější. A co víc, uvědomujeme si, že od našeho plechového miláčka nemůžeme očekávat stejné výkony jako od rudého hřebce z Maranella. Tak proč to nechápeme u vína?

Myslíte si, že víno je prostě víno a všechna vína jsou si rovná? Pokud ano, zkuste se vrátit o pár řádků výše a ještě jednou si je přečíst. Už chápete, jak můžeme srovnávat víno a automobily?  Přesně tak. Jako jsou levná a drahá auta, jsou i levná a drahá vína. Nicméně aby to bylo ještě jasnější, zkusme si víno představit jako automobil. A pojďme na to přes jeho  cenovku

 

Víno za 100 Kč – ojetina z autobazaru

V téhle cenové kategorii se kvalitní víno najde jen velmi, velmi obtížně. Takové víno je většinou vyráběno z méně kvalitních surovin, s přidanými dochucovadly a barvivy, které mají zakrýt nedostatky základní suroviny. To sice neznamená, že se v této kategorii nedá najít dobré víno, nicméně pravděpodobnost, že se Vám to povede, je opravdu velmi malá.

 

Víno do 200 Kč – Škoda Fabia

Jednoduché, běžné víno. Ničím nepřekvapí, ničím nevybočí z řady. Pokud má nějaké nedostatky, nejsou tak zřetelné. A pokud je pro Vás hlavním kritériem cena, jste tu správně. Za rozumnou cenu dostane víno, které se dobře pije a dobře chutná. Nic víc, nic míň.

 

Víno do 500 Kč – Škoda Octavia

Za tu cenu je to zajímavý obchod. Stále to je jednodušší a méně komplexní víno, nicméně už se pohybujeme na solidní úrovni. Na druhou stranu je určitě počítat s tím, že i v téhle kategorii ještě budete muset přece jenom ze svých nároků nepatrně slevit.

 

Víno do 1000 Kč – BMW řady 3

Velmi dobrý poměr ceny a kvality. Za tuto cenu dostanete kvalitní víno, s komplexní a bohatou chutí, bez chyb a nedostatků. Kvalitní víno, které ale můžete pít každý den a které Vás nezklame při žádné příležitosti, navíc dostupné v celé řadě variant a chutí.

 

Víno do 1500 Kč – BMW M3

Poprvé se ocitáme v kategorii vín, ve které se připlácí za styl a kvalitu, kategorii, ve které čím dál tím větší roli hraje charakter a osobnost vína. Není to víno, které by bylo nějak výrazně lepší než víno z předchozí kategorie, nicméně u tohoto vína jste ochotni připlatit za to, aby jste dostali přesně to co chcete.

 

Víno do 2500 Kč – Porsche 911

Tohle víno je už více o spotřebiteli, než o sobě samém. Není to víno na každodenní pití, vlastně to ani není víno, které je za účelem pití kupováno. Takové víno většinou skončí v archivu a spíš než pito bude předváděno. Při pití takového vína pravděpodobně nepoznáte zásadní rozdíl od vína předchozí kategorie, se kterou si ale pravděpodobně užijete mnohem více zábavy.

 

Víno nad 2500 Kč – Bugatti Veyron

Jednoduše řečeno, nákup vína z této kategorie, nemá žádný racionální důvod. Tohle víno není určeno k pití. Stejnou chuť a kvalitu najdete v předchozích kategoriích za podstatně rozumnější cenu. V této cenové kategorii platíte za jedinečnost, exkluzivitu, je to stejná investice jako třeba do sbírky obrazů.

 

Tak vidíte, že mají automobily s vínem hodně společného. A možná Vám naše přirovnání pomůže s výběrem vína na dnešní večer. Jestli to bude Fabia nebo Porche 911 to už necháme jen a jen na Vás.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení