Víno jako auto

Možná se právě zamýšlíte nad tím, co že má víno společného s auty. Na první pohled nemohou existovat dvě odlišnější věci, než je právě automobil a ušlechtilý, nicméně alkoholický nápoj. Už na pohled druhý ale mají víno a automobily společného velmi mnoho.

 

Levná a drahá auta

Každý z nás chápe, že různé automobily mají různou cenu. Chápeme, že náš rodinný vůz, kterým jezdíme na víkend k babičce je levnější než luxusní a výkonný italský supersport.  Mnohem levnější. A co víc, uvědomujeme si, že od našeho plechového miláčka nemůžeme očekávat stejné výkony jako od rudého hřebce z Maranella. Tak proč to nechápeme u vína?

Myslíte si, že víno je prostě víno a všechna vína jsou si rovná? Pokud ano, zkuste se vrátit o pár řádků výše a ještě jednou si je přečíst. Už chápete, jak můžeme srovnávat víno a automobily?  Přesně tak. Jako jsou levná a drahá auta, jsou i levná a drahá vína. Nicméně aby to bylo ještě jasnější, zkusme si víno představit jako automobil. A pojďme na to přes jeho  cenovku

 

Víno za 100 Kč – ojetina z autobazaru

V téhle cenové kategorii se kvalitní víno najde jen velmi, velmi obtížně. Takové víno je většinou vyráběno z méně kvalitních surovin, s přidanými dochucovadly a barvivy, které mají zakrýt nedostatky základní suroviny. To sice neznamená, že se v této kategorii nedá najít dobré víno, nicméně pravděpodobnost, že se Vám to povede, je opravdu velmi malá.

 

Víno do 200 Kč – Škoda Fabia

Jednoduché, běžné víno. Ničím nepřekvapí, ničím nevybočí z řady. Pokud má nějaké nedostatky, nejsou tak zřetelné. A pokud je pro Vás hlavním kritériem cena, jste tu správně. Za rozumnou cenu dostane víno, které se dobře pije a dobře chutná. Nic víc, nic míň.

 

Víno do 500 Kč – Škoda Octavia

Za tu cenu je to zajímavý obchod. Stále to je jednodušší a méně komplexní víno, nicméně už se pohybujeme na solidní úrovni. Na druhou stranu je určitě počítat s tím, že i v téhle kategorii ještě budete muset přece jenom ze svých nároků nepatrně slevit.

 

Víno do 1000 Kč – BMW řady 3

Velmi dobrý poměr ceny a kvality. Za tuto cenu dostanete kvalitní víno, s komplexní a bohatou chutí, bez chyb a nedostatků. Kvalitní víno, které ale můžete pít každý den a které Vás nezklame při žádné příležitosti, navíc dostupné v celé řadě variant a chutí.

 

Víno do 1500 Kč – BMW M3

Poprvé se ocitáme v kategorii vín, ve které se připlácí za styl a kvalitu, kategorii, ve které čím dál tím větší roli hraje charakter a osobnost vína. Není to víno, které by bylo nějak výrazně lepší než víno z předchozí kategorie, nicméně u tohoto vína jste ochotni připlatit za to, aby jste dostali přesně to co chcete.

 

Víno do 2500 Kč – Porsche 911

Tohle víno je už více o spotřebiteli, než o sobě samém. Není to víno na každodenní pití, vlastně to ani není víno, které je za účelem pití kupováno. Takové víno většinou skončí v archivu a spíš než pito bude předváděno. Při pití takového vína pravděpodobně nepoznáte zásadní rozdíl od vína předchozí kategorie, se kterou si ale pravděpodobně užijete mnohem více zábavy.

 

Víno nad 2500 Kč – Bugatti Veyron

Jednoduše řečeno, nákup vína z této kategorie, nemá žádný racionální důvod. Tohle víno není určeno k pití. Stejnou chuť a kvalitu najdete v předchozích kategoriích za podstatně rozumnější cenu. V této cenové kategorii platíte za jedinečnost, exkluzivitu, je to stejná investice jako třeba do sbírky obrazů.

 

Tak vidíte, že mají automobily s vínem hodně společného. A možná Vám naše přirovnání pomůže s výběrem vína na dnešní večer. Jestli to bude Fabia nebo Porche 911 to už necháme jen a jen na Vás.